Jim Bevenhall Journal

This is my trivial journal, updated daily since 1984 - probably one of the oldest available online with at least a remotely contemporary content written by someone still alive. No English translation is available (please do not try to use translate.google) since all of my notes are in Swedish, and no room for comments or superflous links. This is not a "blög" and has never been one.

Detta är sökmotorn för min journal, som dagligen uppdaterats sedan 1984.
Påpekas bör att syftet enbart är att vara en personlig hjälpreda. Se det som att bläddra i min privata kalender; eventuella kommentarer eller synpunkter skall framföras direkt till mig. Detta är ingen blog, dagbok eller memoar utan bara en trivial bokföring av min synnerligen alldagliga tillvaro. Gillar du inte vad du läser; låt bli. "Byt kanal!".

Hittar du något namn här via google, linkedin eller facebook: jag har ingen kontroll över sökmotorindexering.
Förekommer ett omnämnande här utan att det finns någon uppenbar koppling till mig, så kan det bero på att noteringar från allt möjligt nonsens registrerats och indexerats. Även pre(!)-internet.


Datum:
Text:
[Rensa]
Saknade (OCR-scannade) perioder [1988.04-1988.08] är inte fullständigt korrekturlästa.

Använd +/- i textfältet för att inkludera/utesluta sökord. FAQ. Ett simpelt exempel på sökning finns [här].
Kommer du hit via google bör du [rensa] och göra [sök] manuellt.


© Jim Bevenhall - "Verba Volant Scripta Manent"   
    Söker på 1984 (366 träffar):
1984-07-19
Unreadable
Thu, July 19, 1984

1984-07-20
Unreadable
Fri, July 20, 1984

1984-07-21
Unreadable
Sat, July 21, 1984

1984-07-22
Unreadable
Sun, July 22, 1984

1984-07-23
Unreadable
Mon, July 23, 1984

1984-07-24
Unreadable
Tue, July 24, 1984

1984-07-25
Bopp. Rysk "kvinnlig" kosmonaut gör en rymdpromenad. O really.
Wed, July 25, 1984

1984-07-26
Unreadable
Thu, July 26, 1984

1984-07-27
Unreadable
Fri, July 27, 1984

1984-07-28
Unreadable
Sat, July 28, 1984

1984-07-29
Unreadable
Sun, July 29, 1984

1984-07-30
Unreadable
Mon, July 30, 1984

1984-07-31
Unreadable
Tue, July 31, 1984

1984-08-01
Unreadable
Wed, August 1, 1984

1984-08-02
Unreadable
Thu, August 2, 1984

1984-08-03
Unreadable
Fri, August 3, 1984

1984-08-04
Fuck trött.
Sat, August 4, 1984

1984-08-05
Semesterperioden... Inget viktigt har hänt. Har solat i Sillvik. Hjälpte Inga-Lill att flytta. Har fått vindrutan och hjullagret bytt. Ett brev från Dagarve. Köpt en del engelska sf-böcker, PK Dick, Vance, Laumer, etc, etc. ...
Sun, August 5, 1984

1984-08-06
Tillbaka på jobbet. Slutade klockan tre och åkte till Mölndals Bilradio och bytte in stereon mot en ny Clarion. Suverän. Åkte runt lite. Hälsade på hos Henrik. Peter och Harry var där. Harry med stödförband om halsen. De hade vält med skruven igår. Åkt...
Mon, August 6, 1984

1984-08-07
En inte speciellt flitig dag på jobbet. Dammsög och diskade när jag kom hem. Camilla kom och såg på Macahan. Åt glass. Jobbade faktiskt lite på PCM innan jag gick till sängs.
Tue, August 7, 1984

[ << ] 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [ >> ]